top of page
Copy of Untitled (1).jpg

یک کتاب خوب، مواجهه با یک دنیای تازه است و می‌تواند دنیای ذهنی کودکان را بزرگتر کند. همچنین محتوای کتاب اگر به خوبی مورد توجه قرار بگیرد می‌تواند جهان ارزشی بچّه‌ها را دگرگون کند و ارزش‌ها و مفاهیم را بهتر از هر چیزی به او یاد دهد؛ مفاهیمی مثل دوستی، تلاش، عزّت نفس، بخشندگی و ... . 
ما در دنا فکر می‌کنیم که اگر محتوای کتاب با فعّالیّت‌های متنوع دیگری همراه شود می‌تواند تاثیرات شگفت انگیزتری بگذارد و مفاهیم در ذهن و جان کودکان عمق بیشتری پیدا کنند. کتاب پلاس‌ها فعّالیّت‌های تکمیلی برای کتاب‌ها هستند که می‌توانید آن‌ها را دانلود و چاپ نمایید و در اختیار کودکان قرار دهید.
توجّه داشته باشید که هیچ‌کدام از فعّالیّت‌ها نباید به اجبار به کودکان تحمیل شوند.
در خیلی از این کتاب پلاس‌ها چیزی به اسم جواب درست و غلط وجود ندارد. به بچّه‌ها نگویید جوابشان غلط است. بگذارید دنیای بچّه‌ها پیش چشمانتان آشکار شود و از آن‌ها بخواهید که برایتان فکرهایشان را توضیح دهند.
کتاب پلاس‌ها نه تنها امکان یادگیری بیشتر فراهم می‌کنند بلکه امکان گفت‌وگوی خوبی بین کودکان و بزرگ‌ترها برقرار می‌کنند و می‌توانند به عنوان یک کار مشارکتی بین بچّه‌ها و بزرگتر ها باشند. حتّی می‌توانید آن‌ها را به شکل پروژه‌ی خانوادگی در زندگی به کار بگیرید.
خلاصه که همراه ما و همراه بچّه‌ها باشید.

1.jpg
3.jpg
9.jpg
2.jpg

خشم، احساسی شدید و پرقدرت است.

خشم به ما کلی انرژی می‌دهد و وقت‌هایی که مشکلی پیش می‌آید

یا چیزی درست کار نمی‌کند، باخبرمان می‌کند.

بدنمان با خشمگین شدن، از ما محافظت می‌کند و هوایمان را دارد.

خشم یک‌جورهایی شبیه سپر است.

3.jpg
1.jpg
7.jpg
2.jpg

«سطل مهربانی»اقتباسی کودکانه است از کتابِ «سطل تو چقدر پر است؟». هر کدام از ما یک سطل نامرئی داریم که موقع خوشحالی ما پر است و موقع ناراحتی خالی. ولی هنوز خیلی از بچه‌ها و آدم‌بزرگ‌ها به اهمیت سطلشان در زندگی پی نبرده‌اند.

5.jpg
3.jpg
4.jpg
7.jpg

در «معجزه‌ی کلمات» جرومی به جادوی کلمات پی می‌برد؛ کلمه‌های شیرین و کوتاه، کلمه‌های دوبخشی و چند‌بخشی. کلمه‌های مانند قطعات موسیقی کنار هم قرار می‌گیرند و آهنگی زیبا و دوست‌داشتنی می‌سازند. این کلمات هستند که انسان‌ها را به هم پیوند می‌زنند، احساسات و عواطف آن‌ها را شکل می‌دهند، به آن‌ها انرژی می‌دهند و نیرومندشان می‌سازند. 

3.jpg
1.jpg
10.jpg
2.jpg

عشق چیز ارزشمندی است و مانند یک موجود زنده رشد می‌کند؛

درست مثل درخت‌ها... درختی جادویی که می‌شود از آن بالا رفت،

روی شاخه‌های بزرگش لم داد و با خیال راحت از دنیا لذت برد.

عشق شکل‌ها و اندازه‌های جورواجوری دارد. عشق مانند درخت،

هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود...

3.jpg
1.jpg
6.jpg
2.jpg

«نه» آخرین کلمه‌ای است که آرجی می‌تواند دوست داشته باشد...

او همه‌ی تلاشش را می‌کند تا پدر، مادر و معلمش را راضی کند که به جای «نه» با «شاید»، «ببینیم چطور می‌شود»، «بعداً» یا «درباره‌اش فکر می‌کنم» جوابش را بدهند. 

2.jpg
1.jpg
11.jpg
3.jpg

تو فقط شبیه خودت هستی!

بدن شگفت‌انگیزت قسمت‌های زیادی دارد که می‌توانی آن‌ها را ببینی، احساسشان کنی و تکانشان بدهی. قسمت‌های دیگری هم هست که نمی‌توانی آن‌ها را ببینی! آن‌ها در اعماق بدنت هستند.

1.jpg
4.jpg
12.jpg
2.jpg

دوستی یک جورهایی شبیه الاکلنگ است.

وقتی هر دو طرف برابر باشد، الاکلنگ به تعادل می‌رسد.

ما بعضی وقت‌ها غرق در شادی هستیم اما دوستمان حسابی غمگین است.

گاهی هم اوضاع برعکس می‌شود و ما احساس ناراحتی می‌کنیم.

چطور می‌شود الاکلنگ دوستی را به تعادل رساند؟

5.jpg
2.jpg
5.jpg
1.jpg

در این کتاب مغز خمیری به مغز سنگی یاد می‌دهد چگونه پوشش مغزش را بردارد و آن را آزاد کند.مغز سنگی هم یاد می‌گیرد در مدرسه ودر زندگی لذت بیشتری ببرد.

داستان مغز خمیری و مغز سنگی این درس ارزشمند را به کودکان میدهد که تغییر کردن بهتر از یکنواخت بودن است.

1.jpg
2.jpg
8.jpg
3.jpg

«لوییس» همیشه وسط حرف دیگران می‌پرد. همه‌ی افکار لوییس برای خودش خیلی مهم‌اند و هر زمان که حرفی برای گفتن دارد، کلمه‌ها و حرف‌هایش توی شکمش مدام غل‌غل می‌کنند و وول می‌خورند. بعد، سُر می‌خورند روی زبانش، درست پشت دندان‌هایش! همان‌موقع او فوران می‌کند (وسط حرف دیگران می‌پرد.) دهان نگو؛ کوه آتشفشان!

4.jpg
1.jpg
13.jpg
پسر نامریی.jpg

کتاب « پسر نامرئی » داستان «برایان» پسری خجالتی است که چون نمی‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند، بقیه نیز به او توجه ندارند.

آموزگار او را نمی‌بیند، همکلاسی‌هایش او را به بازی‌های خود راه نمی‌دهند و هنگام ناهار نیز به تنهایی غذا می‌خورد. «برایان» گرچه توانایی‌هایی دارد، به دلیل خجالتی بودن، کسی متوجه او و توانایی‌هایش نمی‌شود.

3.jpg
4.jpg
فکر های ناگهانی.jpg
2.jpg

براندن پسری کلاس‌سومی است که دوست دارد مرکز توجه اطرافیان باشد. دیگران هم گاهی شوخی‌ها، اظهار نظرهای هوشمندانه و واکنش‌های سریع او را دوست دارند؛ البته براندن این‌طور فکر می‌کند. او گمان می‌کند شوخی‌ها و مسخره‌بازی‌هایش باعث می‌شوند دوستانش او را تحسین کنند. اما این بار شوخی بی‌موقع در کلاس و رفتار تکانه‌ای (بدون فکر) او هنگام بازی بسکتبال باعث شد معلمان، والدین و دوستانش به او کمک کنند تا بتواند رفتارهای تکانه‌‌ای خود را مدیریت کند.

3.jpg
2.jpg
مغز شبیه باغ است.jpg
4.jpg

مغز ما شبیه باغی شگفت‌انگیز است. باغ‌ها کلی مسیر و جاده‌ی جور واجور دارند. هر باغ بخش‌هایی دارد که می‌شود داخلش گیاه کاشت یا چیزهایی ماندگار خلق کرد. باغ‌ها جای خیلی خوبی برای رشد کردن و یادگرفتن هستند.

4.jpg
2.jpg
زندگی شبیه باد است.jpg
3.jpg

وقتی باد نمی‌وزد، همه چیز آرام می‌گیرد. از چرخیدن و تاب خوردن و اوج گرفتن خبری نیست. اما راستی باد کجا می‌رود؟ زندگی چطور؟ وقتی دیگر توی بدنمان نیست، کجا می‌رود؟

6.jpg
2.jpg
به قلبت گوش بده.jpg
4.jpg

این کتاب به کودکان کمک می‌کند تا «مهربان بودن با خود» را در خودشان پرورش دهند و بیاموزند که «اشتباه کردن»، «سختی یا ناامیدی» همگی جزئی از فرآیند بزرگ‌شدن است و می‌توانند حین آنکه با خود منصف و مهربان رفتار می‌کنند، نسبت به اشتباهاتشان نیز متوجه و مسئولیت‌پذیر باشند.

4.jpg
2.jpg
نگرانی شبیه ابر است.jpg
3.jpg

نگرانی شبیه ابر است؛ ابری سیاه که آسمان روزمان را تیره‌وتار می‌کند.

کنار گذاشتن نگرانی‌ها، سخت‌ترین روزها را هم کمی آفتابی‌تر می‌کند...
این کتاب درباره‌ی نگرانی و اضطراب کودکان است که آن را با وضعیت‌های مختلف آب‌وهوایی که کودکان می‌بینند و تا به حال تجربه کرده‌اند مقایسه می‌کند. بعضی روزها فوق‌العاده و آفتابی هستند اما بعضی روزها تعریفی ندارند.

bottom of page