top of page
Search

فلسفه براى كودكان چيست؟

فلسفه برای کودکان یا P4C، روشی برای یادگیری و آموزش است که مهارت‌های تفکر و ارتباطی کودکان را ارتقاء داده، عزت نفس آن‌ها را افزایش می‌دهد و پیشرفت تحصیلی آنها را بهبود می‌بخشد. P4C یک برنامه آموزشى کامل با شجره‌نامه علمی قابل توجه است.

اين برنامه بیش از چهل سال پیش توسط پروفسور متیو لیپمن از دانشگاه ایالتی مونتکلر در ایالات متحده که از كافى نبودن تعامل دانشجویان خود با یادگیری و تفکر دلسرد شده بود، متأثر از كارشناسان آموزش و پرورش و فیلسوفانی مانند ویگوتسکی، پیاژه، ديويى و همچنین سنت گفتگوی سقراطی مطرح شد و هم اکنون در سراسر جهان به‌كار گرفته می‌شود.


در P4C، محرکی مانند داستان، کلیپ تصويرى و یا یک عكس با گروهی از کودکان به اشتراک گذاشته می‌شود.

کودکان توسط یک مربی آموزش دیده، مانند یک معلم، تشویق می‌شوند که انواع سوالات فلسفی جذاب و قابل توجه را درمورد محرک به‌كار گرفته شده، كه در مركز اصلى P4C نهفته است، مطرح كنند.

سوالات فلسفی كودكان قابل بررسی، تحقيق و پرسش بیشتر هستند، همچنين مى‌توانند مورد بحث قرار بگيرند، چرا كه در P4C بیش از یک دیدگاه معتبر وجود دارد.

این سوال‌ها در زندگی کودکان داراى اهميت بوده و یک مسئله یا نگرانی مشترک است.

کودکان ممکن است با سوالات فلسفى از جمله موارد زير مواجه شوند:


  • آیا دروغ گفتن مشکلی ندارد؟

  • چه چیزی شخصيت شما را شكل داده است؟

  • آیا باید به همه احترام بگذاریم؟

  • آیا افراد خوب می‌توانند کارهای بد انجام دهند؟

  • آیا همه ما حقوق یکسانی داریم؟

سپس کودکان از طریق رأی‌گیری سوالى را که دوست دارند بیشتر درباره آن بحث کنند انتخاب می‌کنند.

معلم قبل از انجام تسهیل‌گرى در روند تبادل نظر و عقاید یک گروه یا جامعه تحقیق، به كودكان وقت می‌دهد تا در مورد این سوالات جداگانه فکر كرده و استدلال کنند.

با گذر زمان، معلم با تشويق كودكان به آن‌ها كمك مى‌كند كه عميق‌تر و فلسفى‌تر فكر كنند - تفکر انتقادی، خلاق، مشارکتى و مراقبتى داشته باشند.

هر چه سوالات به سمت فلسفى و تخيلى بودن رشد بيشترى پيدا مى‌كنند، کودکان یاد می‌گیرند با دقت به حرف یکدیگر گوش دهند تا اختلاف نظرها را با احترام كشف کنند و براى عقاید دیگران ارزش قائل شوند.


فلسفه برای کودکان یک رویکرد کاملاً مکتبی است، به اين منظور كه می‌تواند در طول برنامه درسی، در هر موضوعى، و با تمام سنین و توانایی‌ها به‌كار گرفته شود.

در اين برنامه نقش تسهیل کننده برای اطمینان از اين كه گفتگو بين كودكان با کیفیت و رو به پيشرفت اتفاق مى‌افتد و همچنین براى ادغام اين موضوع با برنامه‌هاى درسی بسیار مهم است.


در نهايت بايد توجه داشت كه P4C به عنوان يك فعاليت منظم در نظر گرفته شده است تا کودکان در طى اين روند و با گذشت زمان مهارت‌ها و درک خود را گسترش دهند.

0 comments

Commentaires


bottom of page