top of page
Search

اهميت کتاب و کتاب‌خوانی برای كودكان

اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و همانطور که می‌دانیم یکی از مهم‌ترین روش‌های افزایش توانمندی‌های کودک، کتاب خواندن است.

خواندن کتاب می‌تواند سبب رشد مغزی و عاطفی کودکان شود. علاوه بر اینکه تعامل مثبت بین پدر و مادر می‌تواند کودک را در دست‌یابی به یک زندگی سالم کمک کند، خواندن کتاب نیز می‌تواند راه مطمئنی برای پی‌ریزی پایه‌های مثبت و مستحکم زندگی فرزند شما در آینده باشد. کتاب خواندن ذهن و احساس کودک را درگیر و به روند شکل‌گیری آن کمک می‌کند در واقع پشت سرهم بودن و پیوستگی منطقی صحنه‌های کتاب کودک را سرگرم کرده و به ذهن او نظم منطقی می‌دهد.

كتاب‌خوانی براي بچه‌ها، تمرينی برای كسب مهارت‌های اجتماعی، تعامل و گفت‌وگو با ديگران و نيز تمرين و تجربه‌ای برای خوب گوش دادن به شمار می‌رود. همچنین یکی از راه‌های کنترل هیجانات کودکان، خواندن کتاب داستان‌هایی است که به کودکان یاد می‌دهد ابتدا هیجانات خود را بشناسند و سپس به درستی حالت خود را بیان و آن را کنترل کنند. جون گلیزر می گوید:

ادبیات در رشد عاطفی كودكان سهیم می‌شود. سهم ادبیات در بروز احساسات و عواطف و به دست دادن تصویری از این احساس‌ها و شناسایی آن است.

قصه‌ها بر خلاف شکل‌های دیگر ادبیات، کودک را در راه کشف هویت و معنای زندگی خویش هدایت

می‌کند. قصه به کودک می‌آموزد برای ادامه تکامل شخصیت فردی چه تجربه‌هایی ضروری‌اند.

کودک با خواندن یا گوش سپردن به قصه بر توجه و دقتش به پیرامون خود می‌افزاید و درباره هر موضوع و پدیده‌ای فکر می‌کند. او از این راه مهارت‌هایی مثل خوب دیدن، خوب شنیدن، پرسیدن و به دنبال پاسخ بودن را به دست می‌آورد.

همچنین با خواندن قصه و بازگویی آن، نیروی بیان و تکلم کودک رشد پیدا می‌کند و بر دایره لغات و اطلاعاتش افزوده می‌شود. هر چه میزان دایره لغات کودک افزایش یابد به مراتب درک و یادگیری لغات و مفاهیم جدید برای او آسان‌تر می‌شود و به درک بهتر و عمیق‌تر از محیط اطراف و دنیایی که در آن زندگی می‌کند منجر می‌شود.


در این میان مساله انتخاب کردن کتاب مناسب، با توجه به انبوه کتبی که در اختیار شماست، امری اساسی است. سعی کنید کتابی را برای فرزند خود انتخاب کنید که: حتما از قبل آن را خوانده و محتوای آن را پسندیده باشید، احتمال می‌دهید برای کودک جالب توجه است و از خواندن آن لذت می‌برد، اطلاعات عمومی‌ مناسبی را در باره جهان اطراف به کودک می‌دهد، به کودک کمک می‌کند تا احساس کند توانایی‌هایی دارد که تاکنون به آنها توجه نکرده است و در سایه تلاش و کوشش می‌تواند آنها را به‌دست آورد، به کودک کمک می‌کند که بداند در دنیای اطراف او کودکان دیگری هم هستند که شرایط مشابهی با او دارند و با آن مشکل به‌خوبی کنار آمده‌اند یا آن را حل کرده‌اند. کتابی مفید است که با تحریک حس کنجکاوی، کودک را به سوال کردن بیشتر تشویق می‌کند، گاهی اصلاح رفتارهای ناشایستی که کودک دارد و نمی‌توانید یا نتوانسته‌اید با بیان مستقیم در رفع آنها بکوشید، در قالب خواندن کتاب با همان مفهوم راحت‌تر است. این روش به شما کمک می‌کند که آنچه در ذهن خود دارید، در قبال پیام داستان به کودک بفهمانید. شما می‌توانید در خواندن هر صفحه از کودک نیز کمک بگیرید تا آنچه می‌بیند توضیح بدهد یا از وی درباره تصاویر سوال کنید.


در انتها قابل ذکر است به عنوان والدین کودک، نباید فراموش کنید که کتاب خواندن و قصه‌گویی برای

بچه‌ها درست به اندازه غذایی که به او می‌دهید اهمیت دارد؛ بنابراین کتاب خواندن را برای او بشکل یک عادت دربیاورید و آن را به تاخیر نیندازید.

0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page